Jaką moc powinna mieć kuchenka gazowa?

Aby odpowiedzieć na pytanie „Ile kw powinna mieć kuchenka gazowa?” należy najpierw obliczyć sprawność palników. Sprawność każdego palnika jest mierzona jako średnia ważona. Wartość ta powinna wynosić od 28 do 31% dla pojedynczych palników i od 60 do 70% dla dwóch lub więcej palników. Aby lepiej poznać sprawność Państwa kuchenki gazowej, można sprawdzić jej instrukcję obsługi i porównać ją ze sprawnością innych kuchenek.

Moc każdego palnika jest podana w paszporcie kuchenki gazowej. Paszport jest wydawany na żądanie i należy być ostrożnym wobec produktów, które go nie posiadają. Ogólnie rzecz biorąc, domowa kuchenka gazowa jest wyposażona w dwa lub sześć palników na płycie grzewczej i pojedynczy lub podwójny piekarnik. Moc palników podzielona jest na trzy kategorie: mocna – duża, średnia – mała oraz zmniejszona wydajność – mała. Zwiększenie mocy jednego palnika może nie być korzystne dla wszystkich użytkowników, dlatego najlepiej trzymać się dwóch palników o niższym poziomie mocy.

W porównaniu z elektrycznym i propanem, gaz jest tańszy w dłuższej perspektywie. Typowy piec gazowy będzie kosztował połowę mniej, aby działać, zgodnie z California Energy Commission. Jeśli jednak wybierzesz piec elektryczny, ważne jest, aby pamiętać, że koszty konfiguracji są różne. Piec elektryczny może być łatwo zainstalowany przez wykwalifikowanego elektryka. Następnie można go podłączyć do gniazdka ściennego o napięciu 240 V.

W piecykach gazowych istnieją dwa podstawowe rodzaje systemów zapłonu: elektroniczny system iskrowy i światło pilotowe. Pierwszy wymaga światła pilotowego, które pali się na niebiesko w pobliżu palnika, natomiast drugi wytwarza iskrę tylko wtedy, gdy palnik jest w użyciu. Kuchenki elektryczne zużywają około pięć razy więcej energii elektrycznej w porównaniu z kuchenkami gazowymi. Światło pilotowe wymaga więcej gazu niż elektroniczny system zapłonu, a ten ostatni potrzebuje iskry tylko wtedy, gdy palniki są w użyciu.

Gazowe gotowanie to niewielka część zużycia energii w gospodarstwie domowym, ale jest to jedna z najważniejszych części. Przyczynia się do emisji węgla w gospodarstwach domowych i może powodować ataki astmy. Według amerykańskiej Energy Information Administration (EIA), gotowanie na gazie stanowi tylko niewielką część całkowitego zużycia energii w gospodarstwach domowych. Ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody zużywa do 20 razy więcej gazu niż gotowanie na gazie. Gdy weźmiemy pod uwagę te dwa czynniki, liczba spalanych gazów na gospodarstwo domowe jest jeszcze wyższa.

Kuchenki elektryczne wykorzystują dużo więcej mocy niż kuchenki gazowe i zazwyczaj wymagają dwuprzewodowego, wysokoprądowego obwodu dedykowanego. Przy wymianie gniazdka 110V z jednostką dwuprzewodową, Twój wykonawca elektryczny będzie musiał zainstalować okablowanie o dużej pojemności. Kuchenki elektryczne mogą również wymagać nowego panelu elektrycznego. Typowa kuchenka elektryczna z płytą grzewczą i piekarnikiem będzie potrzebowała około 40 do 50 amperów mocy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane