Jeśli niedawno zakupiłeś nową kuchenkę gazową, możesz się zastanawiać: „Jak działa kuchenka gazowa?”. Po pierwsze, przejrzyjmy podstawowe zasady działania kuchenki gazowej. Wykorzystuje ona mały zawór gazowy podłączony do głównego przewodu gazowego. Kiedy przekręcasz zawór gazu, powstaje mały płomień, który zapala gaz, powodując jego spalanie. Gaz i tlen przepływają przez otwory w palniku, aby ogrzać garnki i patelnie.
Przy porównywaniu różnych kuchenek gazowych należy zwrócić uwagę na moc cieplną. Moc cieplna kuchenki gazowej zależy od jej BTU (British Thermal Units). Jeden BTU ciepła podnosi temperaturę jednego funta wody o jeden stopień Fahrenheita. Wyższe BTU oznacza gorętszy płomień i więcej ciepła. Im wyższe BTU, tym więcej mocy może wytworzyć Twoja kuchenka gazowa.
Większość kuchenek gazowych pracuje z automatycznym elektronicznym systemem zapłonu, który powoduje iskrzenie palnika, gdy gaz przepływa przez urządzenie. Iskry zatrzymują się po zapaleniu gazu, chyba że istnieje zewnętrzne źródło zasilania. Jednak niektóre kuchenki gazowe wykorzystują światło pilotujące, które spala mały płomień wewnątrz kuchenki, gdy nie jest ona używana. Ten mały płomień zapala palnik gazowy, gdy jesteś gotowy do gotowania.
Płomień powstaje w wyniku reakcji chemicznej między powietrzem a paliwem. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza zwiększa się długość płomienia, co nazywane jest przepływem laminarnym. Wraz ze wzrostem prędkości, niewielka ilość przepływu paliwa przepływa przez maleńkie otwory z boku głowicy palnika, prowadząc do płomienia pilotującego. Większość palników powierzchniowych posiada dwa płomienie pilotujące. Jeśli jeden nie wystarczy, można wybrać drugi.
Podstawowym elementem piekarnika gazowego jest zapłonnik. Kiedy piekarnik gazowy zapala się, zapłonniki są w obiegu zamkniętym. Gdy zapala się palnik, zapłonniki są w układzie szeregowym z zaworem bezpieczeństwa. Jeśli martwisz się o zapłonniki, możesz je wyjąć i sprawdzić. Następnie możesz je wymienić i ponownie zapalić piec.
Przy korzystaniu z kuchenki gazowej ważne jest, aby zwrócić baczną uwagę na to, jak się pali. Po pierwsze, płomień nie jest widoczny, bo nie ma go w garnku. Jest to niebieski płomień. Dzieje się tak dlatego, że płomień pochodzi z płynnego paliwa, a nie z powietrza otaczającego garnek. Jeśli paliwo w garnku nie jest rozcieńczone, nie będzie się palić tak wydajnie jak garnek z garnkiem.
Innym elementem, który kontroluje jakość gazu, jest termopara. Termopara kontroluje poziom gazu i zapala palniki. Jeśli płomień pilotujący jest zgaszony, należy sprawdzić zawory gazowe i wyczyścić je. W niektórych przypadkach małe otwory w palniku uległy zatkaniu lub zablokowaniu. Jeśli są one czyste, powinny być w stanie zapalić. Dodatkowo można wyregulować wielkość płomienia pilotującego poprzez regulację śruby sterującej z płaskim łbem.
Podobne tematy