Dlaczego kuchenka gazowa gaśnie?

Czasami kuchenka gazowa gaśnie bez wyraźnego powodu. Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś, że płomień w kuchence gazowej zmienia się z niebieskiego na żółty lub z żółtego na pomarańczowy, jest to spowodowane niezrównoważonym stosunkiem powietrza do paliwa. Słaba wentylacja ogranicza ilość powietrza, które może dotrzeć do palnika, co powoduje niepełne spalanie. Jeśli tak jest, będziesz chciał otworzyć wlot powietrza lub żaluzje.

Innym powodem, dla którego piec gazowy gaśnie jest to, że zawór gazowy zatyka się lub jest zatkany. Częściowo zatkany zawór może pozwolić na zapalenie płomienia, ale nie będzie w stanie utrzymać płomienia. Jeśli to zauważyłeś, natychmiast wezwij serwisanta. To zadanie najlepiej pozostawić profesjonalistom. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem domu, czy doświadczonym profesjonalistą, ważne jest, aby skontaktować się z profesjonalistą, jeśli nie jesteś pewien, jak to naprawić.

Starsze piece gazowe powszechnie używają systemu stojącego pilota. Z czasem światło pilota może zgasnąć z powodu gruzu lub zużytych części. Jeśli nie jesteś pewien, jak ponownie zapalić światło pilotażowe, spróbuj wyłączyć całkowicie piec na kilka minut i sprawdzić palniki pod kątem zapłonu. W przeciwnym razie możesz wywierać zbyt duży nacisk na światło pilotujące, co może spowodować wybuch. Dobra kuchenka gazowa utrzyma światło pilotowe zapalone.

Czasami, palnik lub zawór gazowy kuchenki gazowej może być zatkany gruzem. Gdy tak się stanie, płomień może przypadkowo zgasnąć. Aby oczyścić zawór gazowy, spróbuj usunąć wszelkie zanieczyszczenia z otworu. Za pomocą spinacza do papieru lub ostrego przedmiotu można usunąć zanieczyszczenia z zaworu i przywrócić przepływ gazu. Jeśli płomień nie wróci po tym, trzeba będzie wymienić palnik.

W niektórych przypadkach sama linia gazowa mogła zostać zamknięta. Może to być przyjazny dowcip lub nieświadome środki ostrożności. Jeśli niedawno straciłeś władzę, najlepiej jest wziąć pod uwagę tę możliwość jako możliwą przyczynę problemu. W obu przypadkach można użyć gaśnicy, koca gaśniczego lub mokrego ręcznika, aby położyć na palniku, a następnie wyłączyć gaz. Jeśli nie możesz wyłączyć dopływu gazu do domu, zadzwoń do lokalnej firmy gazowej.

Istnieją dwie główne przyczyny awarii kuchenki gazowej. Po pierwsze, palnik może być zatkany brudem lub resztkami jedzenia. Tak czy inaczej, zatkany zawór gazowy może uniemożliwić przepływ gazu i utworzyć pierścień, uniemożliwiając zapalnikowi zapalenie paliwa. W takim przypadku należy wyczyścić palnik przed ponownym włożeniem go do piekarnika. Jeśli problem utrzymuje się, może to być problem z elektrodami.

Światło pilotujące jest kolejną potencjalną przyczyną awarii kuchenki gazowej. Zły termopara zapobiega przepływowi gazu przez palnik, gdy płomień pilotażowy gaśnie. Może to spowodować wycieki gazu w całym domu. Jeśli płomień pilotujący nie świeci się, być może trzeba będzie zresetować wyłącznik automatyczny. Jednak zazwyczaj można naprawić ten problem samodzielnie, czyszcząc otwór na światło pilotowe i regulując światło pilotowe. Podczas procesu czyszczenia należy sprawdzić płomień pilota i zobaczyć, czy jest on nadal niebieski lub nawet żółty.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane