Ile energii elektrycznej zużywa płyta elektryczna?

Rozmiar płyty elektrycznej ma bezpośredni wpływ na to, ile energii elektrycznej zużywa. Im jest ona większa, tym wyższe są koszty energii i tym szybszy będzie proces gotowania. Jednak większość osób nie korzysta z najwyższych ustawień palników i zadowala się zużyciem energii elektrycznej na poziomie 3-5 kilowatów. Ponadto, naczynie z gładkim dnem pomoże w przenoszeniu ciepła. Stąd płyta elektryczna z gładkim dnem będzie bardziej energooszczędna.

Jeśli myślisz o zakupie płyty elektrycznej, musisz wiedzieć, ile energii elektrycznej zużywa. Dobrą zasadą jest zakup urządzenia o odpowiedniej mocy. Większość urządzeń elektrycznych zużywa od 20 do 60 amperów i podłącza się do gniazdka 240 V. Dla optymalnej wydajności energetycznej, wybierz odpowiedni rozmiar palników w zależności od wielkości garnka. Większy palnik będzie marnował ciepło i może nie być potrzebny dla gotowanej żywności.

Dla dokładnego obliczenia, możesz użyć elektronicznego kalkulatora zużycia energii. Kalkulatory te dają obraz rocznych kosztów eksploatacji określonych produktów. Chociaż te kalkulatory pokazują wartości watażu, rzeczywisty wataż będzie się różnił w zależności od modelu i jego cech. Stawki użyteczności i dane dotyczące mocy można znaleźć w wielu źródłach, w tym Buildings Energy Databook, Home Energy Saver i EIA’s Average Retail Price of Electricity – Residential.

Aby użyć kalkulatora zużycia energii elektrycznej hob, musisz wiedzieć, co każde urządzenie ma moc. Wyświetli on moc urządzenia podłączonego do prądu, a także kWh zużytej energii elektrycznej. Jeśli nie masz tych informacji, możesz dowiedzieć się tego, sięgając po rachunek za prąd. Możesz również odwiedzić stronę Global Electricity Prices, aby uzyskać dokładną liczbę. Będziesz zaskoczony tym, ile energii elektrycznej zużywają twoje nowe urządzenia.

Dobrym wskaźnikiem efektywności energetycznej jest jego wydajność operacyjna. Zużyje mniej energii, jeśli zamiast piekarnika użyje mikrofalówki. Mikrofale zużywają około 1300 watów, natomiast piekarniki ponad pięć tysięcy. Elektryczna płyta grzewcza o sprawności 90% będzie zużywać rocznie około PS38. Ale jeśli masz tradycyjną płytę elektryczną, możesz chcieć zainwestować w płytę indukcyjną zamiast tego. Efektywność energetyczna płyt indukcyjnych jest lepsza, a całkowity koszt jest mniejszy niż PS38 rocznie.

Innym czynnikiem do rozważenia przy obliczaniu zużycia energii elektrycznej przez płytę elektryczną jest jej rozmiar. Płyty elektryczne mają średnicę 600mm i zużywają od 2kW do pięciu kW. Im większy palnik, tym większe zużycie energii elektrycznej. Jeśli nie jesteś ostrożny, możesz zaszkodzić swojemu zdrowiu, używając piekarnika elektrycznego przez zaledwie jedną godzinę. Zatem, ile energii elektrycznej zużywa płyta elektryczna? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać!

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane