Różnice pomiędzy płytami elektrycznymi i gazowymi

Kiedy porównujesz płyty gazowe i elektryczne, możesz być zaskoczony różnicami w ich wyglądzie i kontroli. Płyty gazowe mają zazwyczaj łatwiejsze sterowanie i są idealne do bezpośredniego ogrzewania. Są one jednak mniej wygodne w czyszczeniu niż inne rodzaje. Ważne jest, aby sprawdzić, czy firma instalująca Twoją nową płytę grzewczą jest zarejestrowana w Gas Safe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. I pamiętaj, że wybrana przez Ciebie płyta gazowa musi być zainstalowana przez wykwalifikowanego inżyniera.

Inna różnica między płytami gazowymi i elektrycznymi to ich system dystrybucji ciepła. Płyty elektryczne długo się nagrzewają i stygną. Z drugiej strony, płyty gazowe są bardziej niezawodne i mają szybszą dystrybucję ciepła. Wielkość palników można wybrać w zależności od rodzaju gotowania, które będziemy wykonywać. Ważny jest również rozmiar płyty grzewczej. Rozmiar płyty gazowej zależy od wielkości kuchni i rodzaju sieci gazowej dostępnej w Twojej okolicy.

Płyty indukcyjne wykorzystują pole magnetyczne do równomiernego rozprowadzania ciepła. Są lepsze niż płyty gazowe, ponieważ unikają ciepła odpadowego. Nagrzewają się również szybciej i wydzielają mniej ciepła resztkowego. Jeśli jednak nie jesteś pewien, poproś profesjonalistę o zainstalowanie nowej płyty, aby uniknąć przyszłych problemów. Płyty indukcyjne mogą być również trudne do czyszczenia. Profesjonalna instalacja jest zalecana, aby uzyskać produkt wysokiej jakości.

Choć płyty gazowe i elektryczne mogą być najlepszym wyborem dla Twojej kuchni, nie mają one tej samej estetyki. Płyty elektryczne wyglądają bardziej elegancko i mają dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, podczas gdy płyty gazowe nie mogą zapewnić eleganckiego wyglądu. Jeśli chcesz, aby Twoja kuchnia wyglądała jak najlepiej, rozważ wybór płyty elektrycznej. Poza tym, wykończenia tych dwóch typów są zarówno trwałe, jak i atrakcyjne. Płyty ze szkła ceramicznego i emalii lepiej nadają się do czyszczenia.

Płyta elektryczna potrzebuje kilku minut, aby się rozgrzać, podczas gdy płyty gazowe mają płomień, który dostarcza ciepło natychmiast. Oba rodzaje płyt mają pierścienie do gotowania, ale płyty gazowe mają więcej pierścieni do gotowania. Płyty elektryczne mają zazwyczaj cztery lub więcej stref, z dwoma lub trzema poziomami mocy każda. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami płyt jest system grzewczy. W płycie elektrycznej źródło zasilania jest ukryte pod szklaną powierzchnią.

Płyty ceramiczne i gazowe zarówno wykorzystują ciepło z tego samego źródła, a nie są tak wydajne jak elektryczne. Płyty ceramiczne nie nagrzewają się równomiernie, a ich schłodzenie trwa dłużej. Z kolei płyta gazowa jest lepsza od elektrycznej, ale płyty ceramiczne są droższe i nie mogą być stosowane w większych gospodarstwach domowych. Nie zapomnij też sprawdzić cech każdego typu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane