Jeśli kiedykolwiek miałeś niefortunne doświadczenie operowania gorącym żelazkiem, a ono nie było prawidłowo wyłączone, istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zapobiec takiej sytuacji. Po pierwsze, należy upewnić się, że żelazko jest wyłączone, gdy go nie używamy. Często zdarza się, że żelazko pozostaje włączone dłużej niż powinno, ponieważ stoi na nierównej powierzchni. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest zepsucie się żelazka lub jego przegrzanie.
Większość nowych żelazek posiada funkcję automatycznego wyłączania, która automatycznie wyłącza żelazko, gdy jest ono nieaktywne przez kilka minut. To może być pomocne, gdy bierzesz telefon lub musisz wyjść z domu na trochę. W jednym z testów przeprowadzonych przez Consumer Reports zabrakło jednak funkcji automatycznego wyłączania w trzech różnych żelazkach. Ta funkcja nie jest wymagana, ale na pewno warto się jej przyjrzeć.
Jeśli żelazko jest stare, może być zbyt stare, aby mieć funkcje bezpieczeństwa i może spowodować pożar, jeśli nie zostanie wyłączone. Dodatkowo, zużyte żelazko może spowodować poparzenia wszystkiego wokół. Z reguły wymieniaj każde żelazko, które jest starsze niż 20 lat. I pamiętaj, aby sprawdzić pudełko żelazka i stronę internetową producenta, aby upewnić się, że jest ono prawidłowo wyłączone.
Oprócz sprawdzenia temperatury żelazka, powinieneś sprawdzić zbiornik wody żelazka, aby upewnić się, że jest on pusty. Jeśli stwierdzisz, że jest pusty lub prawie pusty, oznacza to, że żelazko nie jest wystarczająco gorące. Sprawdź, czy termostat znajduje się pomiędzy 3 kropkami a MAX. Funkcje turbo lub supersteam nie powinny być włączone intensywnie. Następnie sprawdź kontrolę zbiornika żelazka. Sprawdź, czy jest w pozycji „Dry” czy „Steam”. W zależności od rodzaju żelazka, być może trzeba będzie poczekać na ponowne nagrzanie.
Jeśli po użyciu żelazka nadal nie widać ciepła na ubraniach, to prawdopodobnie winowajcą jest element grzejny. Ale to skomplikowana i kłopotliwa naprawa. Jeśli nie potrafisz posługiwać się multimetrem, najlepiej będzie kupić nowe żelazko. Jeśli to nie zadziała, być może masz uszkodzony termostat lub postrzępiony kabel zasilający.
Podczas prasowania musisz wybrać odpowiednią temperaturę dla prasowanej tkaniny. Większość żelazek ma wbudowany termostat, który reguluje temperaturę stopy. Pokrętło to posiada międzynarodowe znaczniki odpowiadające trzem temperaturom prasowania: niskiej, średniej i wysokiej. W niektórych przypadkach możesz nawet zobaczyć, jak zapala się i gaśnie światło. Jeśli lampka nie zapali się ponownie, potrząśnij delikatnie żelazkiem, aby ją zresetować.
Używanie funkcji samoczyszczenia żelazka pomoże wyeliminować osady mineralne i łuski. Proces czyszczenia powinien być wykonany co najmniej raz w miesiącu, lub częściej w zależności od twardości wody w Twojej okolicy. Aby skorzystać z funkcji samoczyszczenia, należy odłączyć przewód zasilający i napełnić zbiornik na wodę. Włącz oczyszczacz parowy na ustawienie temperatury „MAX”. Lampka trybu pracy zacznie migać i pozostanie włączona do momentu osiągnięcia temperatury.
Podobne tematy