Mieszkanie od dewelopera to świetne rozwiązanie w przypadku osób, które cenią sobie jak największe możliwości aranżacyjne, chcą być pierwszymi użytkownikami lokalu. Zalet jest oczywiście więcej. W przypadku uzyskania mieszkania z rynku pierwotnego trzeba ponieść koszt przeniesienia własności od dewelopera, aby móc nareszcie stać się właścicielem swojego wymarzonego lokum. Zanim jednak dojdzie do otrzymania kluczy, trzeba przeprowadzić odbiór techniczny nieruchomości. Najlepiej sprawdzić to z doświadczonym fachowcem, aby nie pominąć żadnej usterki. Jest wiele kwestii, które powinno się mieć na uwadze przy zakupie mieszkania od dewelopera.
Co ma znaczenie przy wyborze mieszkania od dewelopera?
Warto wiedzieć, co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera, aby o niczym nie zapomnieć i niczego nie pominąć. Najpierw trzeba oczywiście zapoznać się z rozmaitymi ofertami, porównać je ze sobą. Istotne jest sprawdzenie dewelopera, czy działa on legalnie na rynku, cieszy się pozytywnymi opiniami. Warto poprosić o przekazanie sprawozdania finansowego firmy, zweryfikować ogólne bazy danych typu KRS. Skarbnicą wiedzy o nieruchomości jest księga wieczysta, dlatego trzeba ją dokładnie sprawdzić, to samo dotyczy prospektu informacyjnego. Przy zakupie mieszkania od dewelopera istotne będzie wnikliwe przyjrzenie się pozwoleniu na budowę, planowi zagospodarowania przestrzennego. Dla każdego kupującego kluczowe powinno być spisanie korzystnej umowy kupna-sprzedaży, przed podpisaniem należy zapoznać się z jej wszystkimi zapisami. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się z umową do prawnika, który zweryfikuje ewentualne klauzule abuzywne.
Na co zwracać uwagę, kupując nieruchomość z rynku pierwotnego?
Jako że kupno mieszkania wiąże się z poniesieniem niemałych kosztów, to warto negocjować z deweloperem. Bardzo często można też liczyć na rozmaite promocje, rabaty. Każda zniżka cenowa pozwoli uzyskać oszczędności, mniejsze lub większe. Istotne będzie także wybranie odpowiedniego sposobu płatności za mieszkanie, gotówką lub środkami uzyskanymi z kredytu hipotecznego. Sprawdzić należy również w prospekcie informacyjnym dane dotyczące rachunku powierniczego. W przypadku rachunku zamkniętego środki zostaną przekazane sprzedającemu dopiero po podpisaniu aktu notarialnego przeniesienia własności nieruchomości. Dla ochrony interesów warto wybrać rachunek z gwarancją bankową lub ubezpieczeniową. Pamiętać należy również o tym, aby dokładnie sprawdzić mieszkanie podczas jego odbioru technicznego, wpisać do protokołu zdawczo-odbiorczego wszystkie znalezione usterki.
Podobne tematy