Czyszczenie stopki żelazka wcale nie musi być trudne!

czyszczenie stopki żelazka

Wystarczy chwila nieuwagi, codzienny pośpiech i nie dość, że mamy przypalone żelazko to mamy również często zniszczone ubranie. Jest to problem, który w jakimś stopniu burzy nam plany, wprowadza w chaos. Gdy nie wyczyścimy przepalonego żelazka to możemy uszkodzić nasze ubrania wykonane z delikatniejszych materiałów. Takie zabrudzone żelazko może zostawić na naszych ciuchach plamy, zaciągnięcia materiału, a długotrwałe użytkowanie go doprowadzi koniec końców do jego awarii. Zatem, czy czyszczenie stopki żelazka ma sens? Jeżeli tak, to jak czyścić przypalone i zabrudzone żelazko, żeby służyło nam latami i nie uszkadzało naszych ubrań? 

Żelazka sprawdzonych i renomowanych producentów maja wykonaną podstawę z dwóch bardzo dobrych produktów. Są to żelazka z podstawą ceramiczną oraz z podstawą teflonową. W tym artykule podpowiemy jak wyczyścić żelazko, aby posłużyło nam jeszcze przez długie lata.

Czyszczenie stopki żelazka ceramicznego

Gdy przypalisz swoje jedyne żelazko w domu, to nie martw się taką sytuacja zdarza się zdecydowanie częściej niż by Ci się to mogło wydawać i nie tylko Tobie. Już niewielkie, trudno zauważalne przypalenia są szkodliwe zarówno dla samego żelazka jak i prasowanych ubrań. Lekko nadpalona stopka do żelazka to jeszcze nie tragedia, ale nie jest to dobry prognostyk, przypalenie będzie się powiększać zagrażając finalnie samemu żelazku jak i ubraniom.

Warto więc regularnie czyścić żelazko i jego stopkę, a gdy znajdziesz na nim pierwsze oznaki przypalenia, to zacznij je od razu usuwać. Ale jak wyczyścić żelazko z przypaloną ceramiczną stopką? 

W pierwszej kolejności musisz je podłączyć do prądu i zagrzać, gdy osiągnie dość wysoką temperaturę to odłącz je z kontaktu. Czyścić będziesz ścierką zamoczoną w occie spirytusowym. Czyszczenie będzie się odbywać niczym polerowanie: okrężne, delikatne ruchy do momentu całkowitego wyczyszczenia brązowego osadu. Ocet na rozgrzanym żelazku szybko paruje więc co jakiś czas będzie trzeba moczyć ścierkę, aż do całkowitego usunięcia przypalenia. Gdy to nastąpi, to na koniec koniecznie użyj ścierki zmoczonej pod bieżącą wodą i przetrzyj raz jeszcze stopę żelazka. Jest to jeden z najszybszych i najbezpieczniejszych zabiegów dla żelazka ceramicznego. Czyszczenie stopki żelazka w ten sposób można robić profilaktycznie raz na jakiś czas, zdecydowanie łatwiej usuwa się najmniejsze przypalenia, które nie są jeszcze niebezpieczne.

Czyszczenie stopki żelazka teflonowego

Ocet ze ścierką sprawdzą się również gdy do czyszczenia mamy przypaloną teflonową powierzchni. Jednak skuteczniejszym sposobem na pozbycie się przypalonego osadu jest szczoteczka do zębów z miękkim włosiem i pasta do zębów. Wystarczy niewielka ilość standardowej pasty do zębów, którą nakładamy na zimne żelazko i wcieramy używając do tego szczoteczki. Pasta do zębów bez żadnych mikrokryształków lub innych drobinek będzie pewniejsza- uchronimy teflon przed porysowaniem. Czyszczenie stopki żelazka kończymy ścierając resztki pasty do zębów ręcznikiem papierowym lub wilgotną ścierką.

Jak wyczyścić żelazko- inne domowe sposoby

Gdy nasze żelazko jest przepalone i zamierzamy je wyczyścić to zanim udamy się do drogerii lub innego sklepu specjalistycznego, to zajrzyjmy najpierw do naszych szafek, znajdziemy tam sporo środków, które zadziałają równie dobrze co markowe produkty. Wspomniane ocet czy pasta do zębów, to tylko przykład. Poniżej kilka innych domowych sposobów na czyste żelazko.

Sok z cytryny

Ściereczka zamoczona w cytrynowym soku pomoże usunąć lekkie, świeże przypalenia. Wystarczy polerować ścierką stopę żelazka, zdecydowanie lepsze działanie ma sok cytryny na ciepłej, ale nie gorącej stopce. Polerujemy do całkowitego zniknięcia plamy, następnie czyścimy powierzchnię wilgotną ścierką.

Folia aluminiowa

Folia aluminiowa też pomoże nam uratować stopę naszego żelazka. Oderwany kawałek folii należy lekko pognieść, położyć na desce i wyprasować gorącym żelazkiem, aż trudno uwierzyć, że taki prosty sposób pomaga usunąć przypalenie z żelazka.

Sól kuchenna

Sól kuchenną rozsypujemy na papierze do pieczenia. Warstwa soli powinna być znaczna i wynosić nawet ponad 1 milimetr, następnej „prasujemy” sól. Ważne, aby żelazko było odłączone od prądu, prasowana sól drapie stopę czyszcząc ją, jednoczenie nie uszkadzając powierzchni.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane