Jak działa odkurzacz

Jeśli zastanawiasz się, jak działa odkurzacz, czytaj dalej, aby uzyskać informacje na temat jego podstawowego mechanizmu. Odkurzacze działają w ten sam sposób od setek lat. Silnik podciąga zanieczyszczenia za pomocą szczeciny, a ten ruch powoduje przepływ powietrza, które dociera do kanistra lub worka. Gdy to powietrze przemieszcza się przez odkurzacz, zanieczyszczenia są zasysane.

Aby zebrać kurz i inne zanieczyszczenia, odkurzacze zwykle używają kanistrów do ich zbierania. Kanistry eliminują potrzebę stosowania worków i są bardziej skuteczne w zatrzymywaniu cząstek. Po zapełnieniu, operatorzy mogą po prostu opróżnić kanister i pozwolić, aby powietrze płynęło z powrotem do przestrzeni, którą czyszczą. Pamiętaj, że jeśli nie opróżnisz kanistra, możesz zablokować przepływ powietrza i odkurzacz nie będzie ssał.

Strumień powietrza, który porusza się przez porty wlotowe i wylotowe odkurzacza, zbiera brud i zanieczyszczenia. Gdy porusza się przez zbiornik, obraca się, aby usunąć wodę, która następnie wdmuchuje brudne powietrze z powrotem do pomieszczenia. Gdy powietrze zostanie zassane z powrotem do pomieszczenia, szczotka wciąga powietrze, a mocny silnik odkurzacza wyciąga brud i zanieczyszczenia z wody. Jeśli używasz odkurzacza po raz pierwszy, dowiedz się więcej o elementach urządzenia, zanim je kupisz.

Worek odkurzacza zatrzymuje kurz i zanieczyszczenia, gdy przez niego przechodzi. Ten worek to albo pojedyncza torba z tkaniny, albo jednorazowa torba papierowa, która jest zamocowana wewnątrz torby z tkaniny. Po usunięciu zanieczyszczeń z worka na brud, stosunkowo czyste powietrze wychodzi z tyłu odkurzacza. Gdy powietrze przemieszcza się przez worek, wychodzące powietrze jest ciepłe, ponieważ odebrało ciepło od silnika elektrycznego.

Silnik odkurzacza jest sercem urządzenia, a im mocniejszy silnik, tym większa moc ssania i przepływ powietrza. Podczas gdy większość specyfikacji odkurzacza odnosi się do silnika, nie zawsze są one bezpośrednio związane z ogólną wydajnością. Często moc odkurzacza jest podawana tylko w watach, podczas gdy znamionowa moc wejściowa odnosi się do ilości zużywanej przez niego energii elektrycznej. Airwatts to kolejna jednostka pomiarowa, która jest czasami podawana w specyfikacjach odkurzacza.

Odkurzacz jest inny w zależności od jego przeznaczenia. Niektóre używają wewnętrznych filtrów do zbierania kurzu i innych zanieczyszczeń, podczas gdy inne używają worka lub działania cyklonicznego, aby oczyścić powietrze. Odkurzacze te mają liczne zalety i wady. Gdy posiadasz odkurzacz bezworkowy, powinieneś również wiedzieć, że urządzenia te można zaprogramować tak, aby działały zgodnie z harmonogramem. Możesz nawet zaprogramować je tak, aby odkurzały konkretne pomieszczenie w Twoim domu w oparciu o wybrany przez Ciebie czas. Jeśli nie lubisz często używać swojego odkurzacza, inteligentne urządzenie jest świetną opcją.

Generalnie, centralne odkurzacze mają wyższe ssanie niż modele przenośne, a także używają mocniejszych silników i wentylatorów. Ta cecha jest szczególnie ważna, jeśli chcesz kupić odkurzacz o wysokiej filtracji. Filtry HEPA to kolejny sposób na porównanie wydajności odkurzacza. Poza wartością znamionową amperów, moc znamionowa watów jest kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy porównywaniu odkurzaczy. Na przykład, jeśli urządzenie charakteryzuje się wysoką filtracją, wartość amperów jest dobrym wskaźnikiem jego możliwości filtracyjnych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane